Pel que fa els animals vertebrats, estan repertoriats un total de 3 espècies d’actinopterigis (peixos), 5 d’amfibis, 8 de rèptils, 91 d’ocells i 24 de mamífers (en data abril 2016).

En la següent tabla també hi ha representada part d’un gran nombre d’invertebrats com per exemple, entre altres, els lepidòpters (103 espècies de papallones i 16 d’arnes) i els himenòpters (51 espècies, que representen el 66% de les espècies de formigues censades al Pirineu):

1) ANIMALS VERTEBRATS

CLASSE ORDRE FAMÍLIA NOM CIENTÍFIC NOM COMÚ
1. Actinopterigis
Salmoniformes
Salmonidae (salmònids)
Oncorhynchus mykiss ⊕ Truita irisada
Salvelinus fontinalis ⊕ Salmó de font
Salmo trutta fario ⊕ Truita comuna
2. Amfibis
Anurs (granotes i gripaus)
Ranidae (rànids)
Rana temporaria ⊕ Granota roja
Discoglossidae (discoglòssids o alitídids)
Alytes obstetricans Tòtil ∇
Bufonidae (bufònids o gripaus veritables)
Bufo spinosus [²] Gripau espinòs ☻
Urodels
Salamandridae (salamàndrids)
Calotriton asper Tritó pirinenc ∇∇ ☻☻
Salamandra salamandra Salamandra ∇ ☻
3. Rèptils
Escatosos
Colubridae (colúbrids)
Coronella austriaca Serp llisa septentrional ∇ ☻
Hierophis viridiflavus Serp verd-i-groga ∇ ☻
Natrix natrix Serp de collar ☻☻
Zamenis longissimus Serp d’Esculapi ∇ ☻☻☻
Lacertidae (lacèrtids)
Podarcis liolepis [²] Sargantana ibericoprovençal ☻
Podarcis muralis Sargantana roquera ∇ ☻
Timon lepida Llangardaix ocel•lat ∇ ☻☻☻
Viperidae (vipèrids)
Vipera aspis Escurçó pirinenc
4. Ocells
Anseriformes
Anatidae (anàtids)
Anas clypeata Ànec cullerot ☻
Anas crecca Xarxet comú ☻
Anas platyrhynchos Ànec collverd ☻
Apodiformes
Apodidae (apòdids)
Apus apus Falciot negre ☻
Caradriformes
Charadriidae (caràdrids)
Charadrius morinellus Corriol pit-roig ∇ ☻☻☻
Ciconiformes
Ardeidae (ardeids)
Ardea cinerea Bernat pescaire ☻
Columbiformes
Columbidae (colúmbids)
Columba palumbus ⊕ Tudó
Cuculiformes
Cuculidae (cucúlids)
Cuculus canorus Cucut ☻
Falconiformes
Accipitridae (accipítrids)
Accipiter gentilis Astor ∇ ☻☻
Accipiter nisus Astoret ∇ ☻
Aquila chrysaetos Àguila daurada ∇ ☻☻☻
Aquila pennata Àguila calçada
Buteo buteo Aligot comú
Circaetus gallicus Àliga marcenca ∇ ☻
Circus aeruginosus Arpella ∇ ☻
Gypaetus barbatus Trencalòs ∇∇∇ ☻☻☻
Gyps fulvus Voltor comú
Milvus migrans Milà negre ∇ ☻
Falconidae (falcònids)
Falco peregrinus Falcó pelegrí ∇ ☻☻
Falco subbuteo Falcó mostatxut ∇ ☻☻☻
Falco tinnunculus Xoriguer comú ∇ ☻
Gal•liformes
Phasianidae (fasiànids)
Alectoris rufa ⊕ Perdiu roja
Perdix perdix ⊕ Perdiu grisa
Phasianus colchicus ⊕ Faisà vulgar
Tetraonidae (tetraònids)
Lagopus muta Perdiu blanca ☻☻
Tetrao urogallus Gall de bosc ☻☻
Passeriformes
Aegithalidae (egitàlids)
Aegithalos caudatus Mallerenga cuallarga ☻
Alaudidae (alàudids)
Alauda arvensis Alosa vulgar ☻
Certhiidae (cèrtids o raspinells)
Certhia brachydactyla Raspinell comú ∇ ☻
Certhia familiaris Raspinell pirinenc ∇ ☻☻
Cinclidae (cínclids)
Cinclus cinclus Aigüerola ∇ ☻☻
Corvidae (còrvids)
Corvus corone Cornella☻
Corvus corax Corb ☻
Garrulus glandarius Gaig ☻
Pica pica Garsa ☻
Pyrrhocorax graculus Gralla de bec groc ∇ ☻
Pyrrhocorax pyrrhocorax Gralla de bec vermell ∇ ☻☻
Emberizidae (emberízids)
Emberiza cia Sit negre ∇ ☻
Emberiza cirlus Gratapalles ∇ ☻☻
Emberiza citrinella Verderola ∇ ☻
Fringillidae (fringíl•lids)
Carduelis carduelis Cadernera ∇ ☻
Carduelis citrinella Llucareta ☻
Fringilla coelebs Pinsà comú ☻
Linaria cannabina Passarell comú ☻
Loxia curvirostra Trencapinyes ∇ ☻
Pyrrhula pyrrhula Pinsà borroner ☻
Serinus serinus Gafarró ∇ ☻
Spinus spinus Lluer ∇ ☻☻
Hirundinidae (hirundínids o orenetes i roquerols)
Delichon urbicum Oreneta cuablanca ∇ ☻
Ptyonoprogne rupestris Roquerol ∇ ☻
Riparia riparia Oreneta de ribera ∇
Laniidae (lànids o escorxadors)
Lanius collurio Escorxador ∇ ☻☻
Motacillidae (motacíl•lids)
Anthus spinoletta Grasset de muntanya ☻
Anthus trivialis Piula dels arbres ☻
Motacilla alba Cuereta blanca ∇ ☻
Motacilla cinerea Cuereta torrentera ∇ ☻
Muscicapidae (muscicàpids)
Erithacus rubecula Pit-roig ∇ ☻
Ficedula hypoleuca Mastegatatxes ☻
Luscinia megarhynchos Rossinyol ∇ ☻☻
Monticola saxatilis Merla roquera ∇ ☻
Muscicapa striata Papamosques gris ∇☻☻
Oenanthe oenanthe Còlit gris ∇ ☻
Phoenicurus ochruros Cotxa fumada ∇ ☻
Saxicola rubetra Bitxac rogenc ∇ ☻☻
Paridae (pàrids o mallerengues)
Lophophanes cristatus Mallerenga emplomallada ☻
Parus ater Mallerenga petita ∇ ☻
Parus caeruleus Mallerenga blava ∇ ☻
Parus major Mallerenga carbonera ∇ ☻
Passeridae (passèrids o pardals)
Passer domesticus Pardal comú ☻
Phylloscopidae (fil•loscòpids)
Phylloscopus bonelli Mosquiter pàl•lid ☻
Phylloscopus collybita Mosquiter comú ☻
Prunellidae (prunèl•lids o prunel•les)
Prunella collaris Cercavores ∇ ☻
Prunella modularis Pardal de bardissa ∇ ☻
Regulidae (regúlids o reietons)
Regulus ignicapilla Bruel ∇ ☻
Regulus regulus Reietó ∇ ☻
Sittidae (sítids)
Sitta europaea Pica-soques blau ∇ ☻
Sylviidae (sílvids)
Sylvia atricapilla Tallarol de casquet ∇ ☻
Sylvia borin Tallarol gros ∇ ☻
Sylvia hortensis Tallarol emmascarat ∇ ☻☻☻
Tichodromadidae (ticodromàdids)
Tichodroma muraria Pela-roques ☻☻
Troglodytidae (troglodítids)
Troglodytes troglodytes Cargolet ∇ ☻
Turdidae (túrdids)
Turdus merula ⊕ Merla negra
Turdus philomelos Tord comú ☻
Turdus torquatus Merla de pit blanc ∇☻
Turdus viscivorus ⊕ Griva
Piciformes
Picidae (pícids)
Dendrocopos major Picot garser gros ∇ ☻
Dendrocopos minor Picot garser petit ∇ ☻
Dryocopus martius Picot negre ∇ ☻
Picus viridis Picot verd ∇ ☻
Estrigiformes (òlibes i mussols)
Strigidae (estrígids)
Aegolius funereus Mussol pirinenc ☻☻
Strix aluco Bagaleu ☻
5. Mamífers
Artiodàctils
Bovidae (bòvids)
Ovis orientalis musimon ⊕ Mufló
Rupicapra pyrenaica ⊕ Isard
Cervidae (cèrvids)
Capreolus capreolus ⊕ Cabirol
Suidae (suids o suïns)
Sus scrofa ⊕ Senglar
Carnívors
Canidae (cànids)
Vulpes vulpes ⊕ Guineu
Felidae (fèlids o felins)
Felis silvestris Gat fer ∇∇∇∇ ☻☻☻
Mustelidae (mustèlids)
Martes foina Fagina ☻
Martes martes Marta ☻
Meles meles Teixó ☻
Mustela erminea Ermini ☻☻
Mustela nivalis Mostela ☻
Ursidae (úrsids o óssos)
Ursus arctos Ós bru ∇ ☻☻☻
Viverridae (vivèrrids)
Genetta genetta Geneta ☻
Eulipotifles (musaranyes)
Soricidae (sorícids)
Sorex araneus Musaranya cuaquadrada ☻
Sorex minutus Musaranya menuda ☻
Lagomorfs (llebres, conills i piques)
Leporidae (lepòrids)
Lepus europaeus ⊕ Llebre comuna
Oryctolagus cuniculus ⊕ Conill de bosc
Quiròpters (ratpenats)
Rhinolophidae (rinolòfids)
Rhinolophus hipposideros Ratpenat de ferradura petit ∇ ☻☻
Rosegadors
Cricetidae (cricètids)
Clethrionomys glareolus Talpó roig ☻
Microtus agrestis Talpó muntanyenc ☻
Gliridae (glírids o lirons)
Eliomys quercinus Rata cellarda ☻
Muridae (múrids)
Apodemus sylvaticus Ratolí de bosc ☻
Sciuridae (esciúrids)
Marmota marmota Marmota
Sciurus vulgaris Esquirol ☻

2) ANIMALS INVERTEBRATS

CLASSE ORDRE FAMÍLIA NOM CIENTÍFIC NOM COMÚ
1. Col•lèmbols (pertanyen al fílum dels artròpodes)
Simfipleons
Arrhopalitidae [²]
Arrhopalites acanthophthalmus
Arrhopalites caecus
Arrhopalites subbifidus
Dicyrtomidae [²]
Dicyrtoma fusca
Dicyrtomina minutus
Dicyrtomina ornata
Katiannidae [²]
Sminthurinus aureus
Sminthurinus elegans
Sminthurinus niger
Sminthuridae (esmintúrids) [²]
Allacma gallica
Bourletiella radula
Cassagnaudiella cadiensis
Cassagnaudiella luteovemalis
Lipothrix lubbocki
Sminthurides malmgreni
Sphaeridia pumilis
Poduromorfs
Brachystomellidae [²]
Brachystomella parvula
Hypogastruridae [¹]
Ceratophysella armata
Ceratophysella cylindrica
Ceratophysella denticulata
Ceratophysella elegans
Ceratophysella sigillata
Ceratophysella succinea
Ceratophysella tuberculata
Hypogastrura elevata
Hypogastrura manubrialis
Hypogastrura tullbergi
Hypogastrura vernalis
Mesogastrura ojcoviensis
Microgastrura duodecimoculata
Orogastrura emucronata
Schaefferia canigouensis
Schaefferia emucronata
Schaefferia willemi
Triacanthella nivalis
Triacanthella perfecta
Willemia anophtalma
Xenylla biroi
Xenylla brevicauda
Xenylla brevisimilis
Xenylla schillei
Neanuridae [²]
Anurida maritima
Bilobella auratianca
Deutonura deficiens
Deutonura monticola
Deutonura phlegrae
Friesea albida
Friesea cauchoisi
  Friesea claviseta
Friesea mirabilis
Friesea sexoculata
Friesea truncata
Micranurida meridionalis
Monobella distincta
Monobella grassei
Neanura muscorum
Pseudachorudina meridionalis
Pseudachorutes corticicolus
Pseudachorutes parvulus
Pseudachorutes subcrassus
Schoetella ununguiculata
Odontellidae [²]
Odontella nana
Odontella nivalis
Poduridae (podúrids)
Podura aquatica [¹]
Onychiuridae [²]
Hymenaphorura gamae
  Onychiurus argus
Onychiurus insubrarius
Onychiurus minutus
Onychiurus pseudogranulosus
Onychiurus silvarius
Onychiurus vinuensis
Protaphorura aconae
  Protaphorura armata
Tullbergiidae [²]
Mesaphorura krausbaueri
Paratullbergia callipygos
Entomobriomorfs
Isotomidae [²]
Anurophorus balcellsi
Anurophorus laricis
Anurophorus serratus
Coloburella zangherii
Cryptopygus thermophilus
Desoria sp.
Folsomia candida
Folsomia quadrioculata
Folsomia manolachei
Folsomia multiseta
Folsomia pyrenaea [espècia endèmica pirenaica]
Folsomia sensibilis
Isotoma viridis
Isotomiella minor
Isotomiella paraminor
Isotomodes productus
Isotomurus balteatus
Isotomurus palustris
Isotomurus prasinus
Parisotoma notabilis
Proisotoma minuta
Pseudaurophorus binoculatus
Pseudisotoma monochaeta
Pseudisotoma sensibilis
Tetracanthella elevata
Tetracanthella hygropetrica
Tetracanthella pseudomontana
Tetracanthella uniseta
Uzelia setifera
Vertagopus westerlundi
Entomobryidae (entomòbrids) [²]
  Entornobrya nivalis
Entornobrya multifasciata
Heteromurus major
Heteromurus nitidus [²]
Lepidocyrtus curvicolis
Lepidocyrtus cyaneus
Lepidocyrtus lanuginosus
Lepidocyrtus lignorum
Lepidocyrtus violaceus
Orchesella ariegica
Orchesella quinquefasciata
Orchesella villosa
Pseudosinella alba
Pseudosinella decipiens
Pseudosinella suboculata
Seira domestica
Willowsia buski
Oncopoduridae [²]
Oncopodura crassicornis
Paronellidae [²]
Cyphoderus albinus
Tomoceridae [²]
Pogonognathellus flavescens
Tomocerus minor [²]
Neelipleons
Neelidae (neèlids) [²]
Megalothorax minimus
Neelus minutus
2.a Gasteròpodes (pertanyen al fílum dels mol•luscs)
Sorbeoconcha
Hydrobiidae (hidròbids) [¹]
Bythinella brevis andorrensis
Estilommatòfors
Agriolimacidae (agriolimàcids) [²]
Deroceras agreste [¹] Llimac gris de camp
Deroceras reticulatum [¹] Llimac gris
Arionidae (ariònids) [²]
Arion molinae Llimac de la Molina
Arion subfuscus [²] Llimac fosc
Arion vulgaris Llimac espanyol
Helicidae (helícids)
Cepaea nemoralis Cargol ratllat
Hygromiidae (Higròmids)
Ciliella ciliata
Trochulus hispidus [²]
Limacidae (limàcids) [²]
Limax maximus [²] Llimac gran
Patulidae
Discus rotundatus Cargol disc
Punctidae
Paralaoma servilis
Valloniidae
Acanthinula aculeata [¹]
Vitrinidae [²]
Vitrina pellucida
Zonitidae
Nesovitrea hammonis
2.b Bivalves (pertanyen al fílum dels mol•luscs)
Veneroids
Pisidiidae [²]
Pisidium casertanum
Coleòpters (escarabats)
Carabidae (caràbids)
Chrysotribax rutilans rutilans
Elmidae (èlmids)
Elmis sp.
Limnius sp.
Dípters (mosques i mosquits)
Athericidae (aterícids) [²]
Atherix ibis
Chironomidae (quironòmids)
(Tribu) Tanytarsini
Dixidae (díxids)
Dixa puberula
Empididae (empídids) [²]
Chelifera sp.
Wiedemannia sp.
Psychodidae (psicòdids)
Psychoda sp.
Syrphidae (sírfids)
Arctophila bombiforme
Arctophila superbiens
Baccha elongata [²]
Blera fallax [²]
Cheilosia sp. [²]
Chrysotoxum arcuatum
Chrysotoxum bicinclitum
Chrysotoxum elegans
Chrysotoxum festivum
Chrysotoxum vernale
Dasysyrphus friulensis
Dasysyrphus nigricornis
Dasysyrphus pynastri
Dasysyrphus tricinctus
Didea intermedia
Doros profuges
Epistrophe nitidicollis
Episyrphus balteatus [¹] La mosca cernidora
Eriozona erratica
Eristalis arbustorum [²]
Eristalis rupium
Eristalis tenax [¹]
Eupeodes corollae [²]
Eupeodes laponicus
Eupeodes latifasciatus
Eupeodes lundbecki
Eupeodes luniger [²]
Eupeodes nielseni
Eupeodes nitens
Hammerschmidtia ferruginea [²]
Leucozona inopinata
Leucozona lucorum [²]
Melangyna umbellatarum
Melanostoma scalare [²]
Meligramma guttata
Meliscaeva auricollis
Meliscaeva cinctella
Merodon trochantericus
Neoascia annexa
Paragus haemorrhous
Parasyrphus annulatus
Parasyrphus macularis
Parasyrphus nigritarsis
Parasyrphus tarsatus
Parasyrphus vittiger
Pipiza noctiluca
Pipizella sp.
Platycheirus albimanus
Platycheirus jaerensis
Platycheirus nielsenni
Platycheirus sticticus
Scaeva dignota
Scaeva pyrastri [²]
Sericomyia silentis [²]
Spazigaster ambulans
Sphaerophoria scripta [²]
Spilomyia manicata
Syrphus ribesii [²]
Trichopsomyia flavitarsis
Volucella bombylans [²]
Xanthandrus comtus
Xylota segnis [²]
Xylota sylvarum
Efemeròpters (efímeres…)
Baetidae (bètids)
Alainites muticus
Baetis alpinus
Baetis catharus
Baetis fuscatus [²]
Baetis melanonyx
Baetis rhodani [²]
Baetis vernus [²]
Ephemerellidae (efemerèl•lids)
Serratella ignita [²]
Heptageniidae (heptagènids)
Epeorus sp. [²]
Ecdyonurus sp. [²]
Rhithrogena semicolorata
Leptophlebiidae (leptoflèbids)
Habroleptoides berthelemyi
Hemípters (subordre heteròpters o xinxes)
Lygaeidae (ligèids) [¹]
Ortholomus punctipennis
Geocoris lapponicus
Drymus brunneus brunneus
Eremocoris abietis
Trapezonotus desertus
Trapezonotus dispar
Megalonotus chiragra
Rhyparochromus pini
Microphysidae
Loricula coleoptrata
Miridae (mírids)
Halticus apterus subsp. apterus
Mecomma ambulans ambulans
Chlamydatus pullus
Psallus betuleti betuleti
Pentatomidae (pentatòmids)
Sciocoris maculatus
Palomena prasina [²] Bernat pudent verd
Reduviidae (redúvids)
Coranus subapterus
Rhopalidae [²]
Rhopalus conspersus
Tingidae (tíngids)
Acalypta musci
Kalama tricornis
Himenòpters (formigues, abelles, vespes…)
Dolichoderinae genus tapinoma
Tapinoma erraticum [²] Formiga erràtica
Formicinae genus camponotus (formisins gènere formigues fusteres)
Camponotus herculeanus
Camponotus ligniperdus [²]
Camponotus vagus [²]
Formicinae(formisins) genus formica
Formica decipiens
Formica foreli
Formica frontalis
Formica fusca
Formica lemani [²]
Formica lugubris [²]
Formica picea
Formica pratensis [²]
Formica pressilabris
Formica rufa Formiga vermella del bosc
Formica rufibarbis [²]
Formica sanguinea Formiga de sang vermella
Formicinae (formisins) genus lasius [¹]
Lasius alienus [²]
Lasius brunneus [²]
Lasius flavus Formiga groga
Lasius fuliginosus [²]
Lasius grandis
Lasius mixtus
Lasius niger
Lasius paralienus
Lasius piliferus
Lasius platythorax
Formicinae (formisins) genus polyergus
Polyergus rufescens [²]
Myrmicinae (mirmicins) genus leptothorax [¹]
Leptothorax acervorum
Leptothorax muscorum
Myrmicinae (mirmicins) genus myrmica
Myrmica lobicornis
Myrmica rubra [²]
Myrmica ruginodis
Myrmica sabuleti
Myrmica scabrinodis
Myrmica schencki
Myrmica specioides
Myrmica sulcinodis
Myrmica wesmaeli
Myrmicinae (mirmicins) genus strongylognathus
Strongylognathus testaceus
Myrmicinae (mirmicins) genus temnothorax [²]
Temnothorax affinis
Temnothorax gredosi
Temnothorax nadigi
Temnothorax nylanderi
Temnothorax parvulus
Temnothorax tuberum
Temnothorax unifasciatus
Myrmicinae (mirmicins) genus tetramorium [¹]
Tetramorium impurum
Myrmicinae genus solenopsis (mirmicins gènere formigues colorides)
Solenopsis fugax [²]
Myrmicinae (mirmicins) genus myrmecina
Myrmecina graminicola
Myrmicinae (mirmicins) genus formicoxenus
Formicoxenus nitidulus
Ponerinae / Ponera
Ponera coarctata
Lepidòpters (papallones i arnes)
Geometridae (geomètrids)
Asthena albulata
Cabera exanthemata [²]
Cabera pusaria [²]
Eulithis prunata
Eupithecia tantillaria
Hydriomena furcata
Minoa murinata [²]
Plagodis pulveraria
Pseudopanthera macularia [²]
Scopula floslactata [²]
Semiothisa clathrata [²]
Siona lineata [²]
Xanthorhoe montanata subsp. montanata
Xanthorhoe spadicearia
Hesperiidae (hespèrids)
Carcharodus alceae [²] Capgròs comú ☻
Erynnis tages [²] Fúria ☻
Hesperia comma [¹] Dard de taques blanques ☻
Ochlodes sylvanus [²] Dard ros ☻
Pyrgus alveus [²] Merlet major ☻
Pyrgus cirsii [²] Merlet rogenc ☻☻
Pyrgus serratulae [²] Merlet olivaci ☻☻
Thymelicus lineola [²] Daurat de punta negra ☻
Thymelicus sylvestris [¹] Daurat de punta taronja ☻
Lycaenidae (licènids o blavetes)
Plebejus glandon [²] Blavet de les glaceres ☻☻
  Aricia agestis [²] Moreneta septentrional
Aricia artaxerxes [²] Moreneta de muntanya
Callophrys rubi Verdeta d’ull blanc ☻
Celastrina argiolus [¹] Blaveta de l’heura ☻
Cupido alcetas Cuetes ☻☻
Cupido minimus [²] Cupido menut ☻
Aricia eumedon [²] Moreneta torrentera ☻☻
Lycaena tityrus [²] Coure fosc ☻
Lampides boeticus Blaveta dels pèsols ☻
Lycaena phlaeas Coure comú ☻
Lycaena virgaureae Coure roent ☻
Lycaena hippothoe [²] Coure de mollera ☻☻
Plebejus argus Blavet ☻
Plebejus idas [²] Blavet de muntanya ☻
Polyommatus amandus Blaveta de la garlanda ☻☻
Polyommatus bellargus Blaveta lluenta ☻
Polyommatus coridon [²] Griseta de muntanya ☻
Polyommatus dorylas Blaveta de la vulnerària ☻☻
Polyommatus eros Blaveta alpina ☻☻
Polyommatus icarus Blaveta comuna ☻
Polyommatus semiargus [²] Cobalt ☻
Polyommatus thersites Blaveta de la trepadella ☻☻
Pseudoaricia nicias [²] Moreneta grisa ☻☻
Satyrium acaciae Marroneta de l’aranyoner ☻☻
Satyrium esculi Marroneta de l’alzina ☻
Satyrium ilicis Marroneta del roure ☻☻
Lycaena alciphron [²] Coure tornassol ☻☻
Noctuidae (noctuids)
Xanthia icteritia
Nymphalidae subfam. satyridae (nimfàlids subfamília satírids) [¹]
Coenonympha arcania Lleonada de matollar ☻
Coenonympha pamphilus Lleonada comuna ☻
Erebia cassioides Muntanyesa griseta ☻
Erebia epiphron Muntanyesa menuda ☻
Erebia euryale Muntanyesa fistonada ☻
Erebia gorgone [espècie endèmica] Muntanyesa del Pirineu ☻☻
Erebia lefebvrei [espècie endèmica] Muntanyesa negra ☻☻
Erebia manto Muntanyesa llisa
Erebia meolans Muntanyesa comuna ☻
Erebia neoridas Muntanyesa tardana ☻
Erebia pandrose [²] Muntanyesa puntejada ☻☻
Erebia triarius [²] Muntanyesa de la terna ☻
Lasiommata maera [¹] Margenera gran ☻
Lasiommata megera Margenera comuna☻
Melanargia lachesis Escac ibèric ☻
Pararge aegeria Bruna boscana ☻
Satyrus actaea [²] Sàtir petit ☻
Satyrus ferula [²] Sàtir gran
Nymphalidae sp. (altres espècies de nimfàlids)
Aglais urticae Papallona de les ortigues ☻
Apatura ilia Tornassolada petita ☻
Argynnis aglaja Argentada de muntanya ☻
Argynnis paphia Argentada comuna ☻
Limenitis reducta Nimfa mediterrània ☻☻
Boloria euphrosyne Donzella rogenca ☻
  Boloria napaea Donzella de muntanya
Boloria pales Donzella alpina ☻☻
Boloria selene Donzella bruna ☻
Brenthis daphne Perlada de l’esbarzer ☻☻
Brenthis ino Perlada europea ☻
Melitaea cinxia Damer puntejat ☻
Boloria dia Donzella violeta ☻
Vanessa cardui Migradora dels cards ☻
Melitaea didyma Damer roig ☻
Euphydryas aurinia Brocat alpí ∇ ☻☻
Argynnis adippe Argentada de punts vermells ☻
Argynnis niobe Níobe ☻
Aglais io Paó de dia ☻
Issoria lathonia Mirallets ☻
Limenitis camilla Nimfa boscana ☻☻
Melitaea athalia Damer boscà
Melitaea deione Damer dels conillets ☻☻
Melitaea diamina Damer de la valeriana ☻☻
Melitaea parthenoides Damer dels prats ☻
Melitaea phoebe Damer de la centàurea ☻
Nymphalis antiopa Vellutada del salze ☻
Nymphalis polychloros Nimfa dorment ☻☻
Polygonia c-album Papallona de la c blanca ☻
Proclossiana eunomia Donzella de la bistorta ☻☻
Vanessa atalanta Atalanta ☻
Papilionidae (papiliònids)
Parnassius mnemosyne Mnemòsine ∇ ☻☻☻
Iphiclides podalirius Papallona zebrada ☻
Papilio machaon Papallona reina ☻
Parnassius apollo Apol•lo ∇ ☻
Pieridae (pièrids)
Anthocharis cardamines Aurora ☻
Aporia crataegi Blanca de l’arç ☻
Colias alfacariensis Safranera pàl•lida ☻
Colias crocea Safranera de l’alfals ☻
Colias phicomone [²] Safranera alpina ☻☻
Gonepteryx cleopatra Cleòpatra ☻☻
Gonepteryx rhamni Llimonera ☻
Leptidea sinapis [¹] Angelet ☻
Pieris brassicae Blanca de la col ☻
Pieris napi [¹] Blanqueta perfumada ☻
Pieris rapae Blanqueta de la col ☻
  Pontia daplidice Pòntia comuna ☻
Riodinidae (riodínids)
Hamearis lucina [²] Papallona de la prímula ☻☻
Zygaenidae (Zigènid)
Zygaena exulans [²]
Odonats (libèl•lules)
Aeshnidae (èsnids)
Aeshna juncea Rodabasses de mollera
Anax imperator Libèl•lula emperador
Enallagma cyathigerum Coper del rei
Coenagrionidae (cenagriònids)
Pyrrhosoma nymphula Ferrer camanegre
  Libellulidae (libel•lúlids)
Libellula depressa Cabot ample
Sympetrum flaveolum Pixaví aureolat
Sympetrum fonscolombii Pixaví nervat
Plecòpters
  Leuctridae (leúctrids) [¹]
Leuctra fusca
  Pachyleuctra sp.
Nemouridae (nemúrids) [¹]
Amphinemura sp.
Protonemura beatensis
Perlodidae (perlòdids)
Perlodes microcephalus
Isoperla sp.
Tricòpters (frigànies)
Brachycentridae (braquicèntrids) [²]
Micrasema morosum
Goeridae (goèrids) [²]
Silo graellsis
Hydropsychidae (hidropsíquids) [²]
Hydropsyche sp.
Limnephilidae (limnefílids) [²]
Allogamus sp.
Odontoceridae (odontocèrids) [²]
Odontocerum albicorne
Polycentropodidae (policentropòdids) [²]
Plectrocnemia sp.
Rhyacophilidae (riacofílids) [²]
Hyporhyacophila sp.
Pararhyacophila sp.
Uenoidae
Thremma gallicum
4. Turbel•laris (pertanyen al fílum dels platihelmints o cucs plans)
Triclàdides
Planariidae (planàrids)
Polycelis felina

 

Espècies animals classificades d’acord amb l’UICN (Unió Internacional per a la Conservació de la Natura) segons el grau d’amenaça (BOPA 12/06/13):
☻☻Espècies protegides (62,6%)
☻☻Espècies protegides i amenaçades (14,5%)
☻☻☻ Espècies protegides i en perill d’extinció (6,9%)

(Vertebrats: protegits: 84% i amenaçats o en perill d’extinció: 21,4%)

(Papallones: protegides: 94,2% i amenaçades o en perill d’extinció: 29,1%)

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

⊕⊕⊕ Espècies caçables, (Reglament d’aplicació de la Llei de caça)
⊕⊕⊕⊕ pescables (Reglament de la pesca)
⊕⊕⊕⊕ i altres (ex: el Pla de gestió de l’isard del Principat d’Andorra)

més informació: www.patrimoninatural.ad i www.facip.com

Espècies catalogades en l’annex II del Conveni de Berna (espècies estrictament protegides de les quals també es protegeix el seu hàbitat prohibint la deterioració o destrucció intencionades dels llocs de reproducció o de les seves àrees de repòs):
∇∇∇ Espècies estrictament protegides (51,1%)
∇∇∇∇ Espècie endèmica estrictament protegida
∇∇∇ Espècie estrictament protegida i estudiada i conservada pel PACT (Pla d’Actuacions per a la Conservació del Trencalòs), el qual es va crear al 1999 pel Govern andorrà i l’Associació per a la Defensa de la Natura (ADN)
∇∇∇∇ Espècie estrictament protegida i d’interès comunitari, la presència de la qual es va demostrar a l’any 2011 gràcies al projecte FELIS (conveni entre l’Associació Filantròpica BOMOSA i el Govern d’Andorra)[¹] = enllaç en castellà ; [²] = enllaç en francès

 

Fonts:

“Inventaire entomologique de la Vallée du Madriu-Perafita-Claror (Andorra) 2006
“Actualització de les dades recollides a les estacions del BUTTERFLY MONITORING SCHEME a ANDORRA (BMSAnd)” CENMA 2014.
CENMA – Centre d’Estudis de la Neu i de la Muntanya d’Andorra
Enllaços i fotos: www.wikipedia.org.